• بزرگترين مشکل اينترنت کشور قيمت و سرعت آن است
  #1
  Note 
  29 تير 1392 - مهر- دبیر شورایعالی فضای مجازی، مشکل قیمت و سرعت اینترنت را مهمترین دغدغه کاربران فضای مجازی عنوان کرد و گفت: بدون حل این مشکل، امکان توسعه در سایر حوزه های مرتبط وجود نخواهد داشت.

  مهدی اخوان بهابادی با اشاره به محدودیتهایی که در زمان حاضر سرعت و قیمت اینترنت به کاربران ایرانی تحمیل کرده است، اظهار داشت: به عنوان مثال کند و گران بودن اینترنت باعث ایجاد محدودیت برای پژوهشگرهای کشور در دسترسی به منابع علمی مورد نیازشان در فضای مجازی شده است؛ در همین حال در بخش اقتصادی نیز ترویج بانکداری الکترونیک نیازمند اینترنت پرسرعت و با قیمت مناسب است که در کشور ما کندی و قیمت بالا مانع از حرکت اقتصاد بدون نفت می شود؛ حتی برای ارائه خدمات آموزش از راه دور در مناطق محروم، معضل عدم دسترسی به معلمان و اساتید، با کیفیت بالای اینترنت قابل رفع است؛ در همین حال در حوزه پزشکی از راه دور و سلامت در فضای مجازی نیز کندی و قیمت بالای اینترنت باعث می شود بیشتر مراجعات و استفاده از کادر پزشکی تنها در حوزه فیزیکی محقق شود و حداقل استفاده از فضای مجازی در رفع معضلات جامعه را شاهد باشیم.

  دبیر شورایعالی فضای مجازی با تاکید براینکه موضوع سرعت و قیمت کلیدی ترین موضوع و اقدام برای حرکت و توسعه در فضای مجازی است، ادامه داد: درحال حاضر بزرگترین مشکل بر سر راه، تصدی گری دولتی در این حوزه است و این موضوع بدون اجماع قابل حل نیست؛ به این معنی که زمانی این معضل حل خواهد شد که در بین مسئولان کشور اتفاق نظری حاصل و حضور بخش خصوصی در این حوزه پذیرفته شود.

  وی با بیان اینکه رفع مشکلات اینترنت در شرایط فعلی تنها از طریق سپردن امور به بخش خصوصی محقق می شود، تصریح کرد: باید توجه داشت که ورود بخش خصوصی به عرصه خرید و فروش پهنای باند به جای تصدی و نظارت حاکمیت، نقطه جهش بزرگی محسوب خواهد شد.

  دبیر شورایعالی فضای مجازی با بیان اینکه در حال حاضر قیمت پهنای باندی که توسط بخش دولتی به شرکتهای توزیع کننده تحویل می شود تفاوت فاحشی با قیمت خرید آن دارد به مهر گفت: پهنای باند اینترنت یک مگابیت برثانیه در منطقه حدود 16 دلار خریداری می شود اما قیمتی که به شرکتهای ارائه دهنده از سوی شرکت ارتباطات زیرساخت ارائه می شود حول و حوش 250 هزار تومان است؛ این رقم با هر دلاری اعم از مبادله ای، مرجع و آزاد تفاوت قیمت فاحشی را نشان می دهد.

  اخوان با تاکید براینکه قیمت اینترنت با سرعت یک مگابیت برثانیه با پهنای باند اختصاصی در کشورهای منطقه حدود 16 دلار است، گفت: باید این قیمت را با ترافیک ماهیانه معادل بیش از دانلود 300 مگابایت اطلاعات درنظر بگیریم که در مقایسه با قیمتی که در اختیار کاربران ایرانی قرار می گیرد بسیار اختلاف دارد و این موضوع در کشور باید حل شود.

  وی در خصوص دلایل این اختلاف قیمت تصریح کرد: زمانی که یک شرکت دولتی متولی خرید و فروش می شود و نقش گمرکی خود را به عنوان ناظر و کنترل کننده از دست می دهد تضاد منافع پیش می آید. از یک طرف حاکمیت وظایفی دارد که باید به آن بپردازد اما زمانی که بخواهد هم صادرات و هم واردات انجام دهد اوضاع دچار مشکل می شود و در این میان هم حاکمیت متضرر می شود چون نقش نظارت و کنترل را به خوبی ایفا نمی کند و هم کاربران متضرر می شود و این بازی به نوعی بازی باخت باخت حاکمیت است که باید به آن پایان داده شود.

  اخوان خاطرنشان کرد که تا زمانی که این مشکل در حوزه پهنای باند اینترنت حل نشود، مشکل سرعت و قیمت قابل حل نخواهد بود.

  بخش خصوصی به دلیل انحصار دولت،اجازه فعالیت ندارد

  دبیر شورایعالی فضای مجازی با اشاره به وجود شرکتهای خصوصی که در حوزه پهنای باند در خارج کشور سرمایه گذاری کرده اند و مشغول خرید و فروش در منطقه هستند به مهر گفت: این شرکتها به دلیل انحصار دولت اجازه فعالیت در ایران را ندارند.

  وی با بیان اینکه هیچ توجیهی وجود ندارد که قیمت پهنای باند اینترنت در ایران با نرخ دلار آزاد از کشورهای اروپایی بیشتر باشد، ادامه داد: باید در زمینه قیمت و سرعت اینترنت از ظرفیت بخش خصوصی استفاده کنیم چرا که در برخی مواقع برای بخش دولتی مشکلاتی وجود دارد که در بخش خصوصی این مشکلات دیده نمی شود؛ برای مثال در انتقال وجوه به دلیل برخی تحریم ها، بخش دولتی با مشکل مواجه می شود اما برای بخش خصوصی این مسائل بی معنی است. در همین حال اجرای کار با نیروی کمتر بخش خصوصی انجام می شود اما در بخش دولتی کاهش هزینه ها در نظر گرفته نمی شود.

  چطور امضا کنم؟  Huh
  پاسخ
  ایجاد موضوع جدید   پاسخ به موضوع  

  موضوعات مرتبط با این موضوع...
  موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
  Note آفیس 2016 در راه است THE KNIGHT 0 875 24-01-2015 ساعت 19:49
  آخرین ارسال: THE KNIGHT
  Note فیلترینگ هوشمند در راه است THE KNIGHT 0 429 15-11-2014 ساعت 11:52
  آخرین ارسال: THE KNIGHT
  Note رقیب گوگل آمازون است! THE KNIGHT 0 848 21-10-2014 ساعت 09:13
  آخرین ارسال: THE KNIGHT
  Note ايران صربستان را هم شکست داد W!N 1 650 14-09-2014 ساعت 21:00
  آخرین ارسال: Daniel
  Note قیمت ساعت اپل در ایران THE KNIGHT 1 772 11-09-2014 ساعت 10:03
  آخرین ارسال: Stack OverFlow
  Note دغدغه های آیت الله مکارم درباره اینترنت پرسرعت THE KNIGHT 2 662 08-09-2014 ساعت 14:59
  آخرین ارسال: W!N
  Note آلمان رکورد تعداد توییت را شکست! THE KNIGHT 0 630 12-07-2014 ساعت 14:02
  آخرین ارسال: THE KNIGHT
  Note اجرای فاز نخست اتصال به شبکه ملی THE KNIGHT 2 572 24-06-2014 ساعت 22:47
  آخرین ارسال: C0der
  Note چت بین زن و مرد حرام است THE KNIGHT 2 653 11-06-2014 ساعت 14:15
  آخرین ارسال: WWWorker
  Note مشکل اینترنت ایران سرعت یا کیفیت؟ THE KNIGHT 2 568 09-05-2014 ساعت 15:58
  آخرین ارسال: Arash_online

  کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع:   1 مهمان