پنج راه برای کاهش خستگی چشم هنگام کار با کامپیوتر
#1
Note 
[ATTACH=CONFIG]104[/ATTACH]

پایگاه اطلاع رسانی پلیس فتا - اگر شما هم کارتان دائماً با کامپیوتر سروکار دارد، مطمئناً با دردهایی همچون گردن*درد، سوزش یا خستگی چشم و گاهی هم سردرد آشنایی دارید. در این مقاله قصد داریم روش*هایی برای جلوگیری از خستگی و آسیب به چشم هنگام کار کردن با کامپیوتر را آموزش دهیم.
تنظیم صحیح وضعیت قرارگیری مانیتور می*تواند خستگی چشم را به میزان زیادی کم کند. مانیتور باید به گونه*ای قرار گیرد که فاصله آن از چشم شما بین 50 تا 75 سانتی*متر باشد.
ضمناً بالاترین قسمت مانیتور باید هم سطح و در راستای چشم شما باشد. به گونه*ای که نگاهتان هنگام کار با مانیتور باید رو به پایین باشد نه بالا.
نورپردازی را به درستی تنظیم کنید
منظور از نورپردازی، تنظیم نور مانیتور نیست. منظور تنظیم نور محیطی اتاق است. نورهای فلورسنت در شرکت*ها به*وفور مورد استفاده قرار می*گیرند. بازتاب این نور در مانیتور باعث خستگی چشم شما می*شود.
نور خانه یا شرکت هیچ گاه نباید از روبرو یا پشت سرتان به صورت مستقیم به نمایشگر بتابد. چراکه به این ترتیب چشم شما خسته می*شود.
بهتر است به جای نور مهتابی از چراغ*های رومیزی استفاده کنید و آنها را طوری تنظیم کنید که از کنار به صورت غیر*مستقیم به مانیتور بتابد.
از قانون 20-20-20 استفاده کنید
هر 20 دقیقه به یک شی که در فاصله حداقل 20 فیتی (6 متری) شما قرار دارد، 20 ثانیه نگاه کنید.
این راه همچون ورزشی برای چشم شما بوده و چشم شما را از آسیب دیدن و خستگی در امان می*دارد. اگر فراموش می کنید که هر 20 دقیقه این کار را انجام دهید، برنامه استراحت چشم را روی سیستم ویندوزی یا مک خود نصب کنید.
از عینک*های مخصوص کار با کامیپوتر استفاده کنید
نور مصنوعی حاصل از لامپ*ها به اضافه نور مانیتور و همچنین نور طبیعی محیط، به چشم شما فشار می*آورد. پس بهتر است به روشی جلوی این همه نور را بگیرید.
بهترین راه برای جلوگیری از ورود این حجم نور به چشم شما، استفاده از عینک*های مخصوص کامیپوتر یا Gunnar است. این عینک*ها مجهز به شیشه*های کمرنگ زرد هستند و نور آبی ساتع شده از مانیتور را خنثی می*کنند.
این عینک کمی درشت*نمایی نیز می*کند و امکان مطالعه متون را ساده*تر می*نماید. قیمت عینک Gunnar معادل 80 دلار است.
تنظیمات را طوری تغییر دهید که چشمتان اذیت نشود
زمانیکه وسایل شما در قسمت*های مختلف میز کارتان گسترده شده، چشم شما با نگاه کردن به هریک از آنها، دائما در حال تنظیم کردن خودش است. برای جلوگیری از این موضوع بهتر است وسایلی که بیشتر به آنها نگاه می*کنید را در یک راستا و نزدیک به هم قرار دهید. به طور مثال، کیبورد خود را کاملا به مانیتور نزدیک کنید تا زمانیکه نگاهتان دائما از کیبورد به مانیتور تغییر می*کند نیاز به تنظیم نداشته باشد و کمتر خسته شود.

چطور امضا کنم؟  Huh
پاسخ
ایجاد موضوع جدید   پاسخ به موضوع  

موضوعات مرتبط با این موضوع...
موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
Note 10 توصیه برای بالا بردن امنیت کامپیوتر C0der 0 512 07-04-2014 ساعت 08:15
آخرین ارسال: C0der
Note سخت افزار و عیب یابی کامپیوتر‎‎ Stack OverFlow 0 483 26-08-2013 ساعت 09:43
آخرین ارسال: Stack OverFlow
Note آشنایی با منبع تغذیه و پاور سیستم کامپیوتری Stack OverFlow 0 473 26-08-2013 ساعت 09:42
آخرین ارسال: Stack OverFlow
Note سوال و جواب های اماده کامپیوتر! Microsoft Man 2 989 22-09-2012 ساعت 16:00
آخرین ارسال: Microsoft Man

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع:   1 مهمان