• چند مثال عملی از نقشه دانش گوگل
  #1
  Note 
  طی سال های گذشته گوگل یک دیتابیس بزرگ از اطلاعات درست کرده و آن را نقشه دانش (Knowledge Graph ) نام نهاده است. طراحی جست و جو گر گوگل که اساس بنیادی این شرکت را در برمی گرفت طی این سال ها سریع تر و راحت تر شده است. یکی از مهمترین امکانات گوگل که حالا به آن عادت کرده ایم نمایش جزییات جست و جو در هنگام تایپ کردن آن است. جایی که نیازی به کلیک کردن هم نیست. اما برخی موارد هم وجود دارد که شاید دانستن آن ها برایتان جالب باشد.
  ۱- مقایسه قیمت ارز
  این امکان را گوگل مدتی است اضافه کرده ، اگر می خواهید قیمت ارزها در مقایسه با یکدیگر را بدانید کافی است مثلا 10$ را گوگل کنید. گوگل بلافاصله معادل آن را به یورو به شما نشان می دهد ضمن اینکه میتوانید از لیست سایرواحدهای پولی ( به جز ریال که به دلیل تحریم اینترنتی نمایش داده نمی شود) انتخاب و مشاهده کنید.
  [تصویر: screen_shot_2013-08-10_at_10.29.44_am.png]
  ۲- تبدیل مقایس ها
  تبدیل مقیاس ها همواره یک دردسر بزرگ بوده اما از زمانی که تلفن های همراه این امکان را درون خود قرار دادند موضوع دیگر به یک موضوع پیش پا افتاده تبدیل شد. حالا گوگل برای کسانی که حوصله دیدن آن از طریق موبایل را ندارند این امکان را فراهم کرده که از طریق جست وجو گر اینکار را انجام دهند. حالا تعداد قابل توجهی از اندازه ها را می توان توسط گوگل به هم تبدیل کرد و نتایج را به دست آورد. اندازه هایی مثل ارتفاع، وزن و درجه حرارت. برای اینکار مثلا برای یافتن مقدار ۲ اینچ به میلیمتر می توانید تایپ کنید "2mm to inches" و گوگل برای شما محاسبه می کند. همچنین از منوی باز شونده می توانید انواع دیگری از اندازه  ها را مشاهده کنید.
  ۳- ترجمه
  بعید است کسی امکان ترجمه را در گوگل ندیده باشد اما حالا شما می توانید از طریق جست وجو هم ترجمه انجام دهید مثلا : و گوگل آن را برای شما ترجمه می کند.
  [تصویر: screen_shot_2013-08-10_at_10.26.47_am_0.png]
  ۴- ابزارها
  جست و جوگر گوگل در داخل خود ماشین حساب و دیکشنری و همچین چک کردن درستی یک لغت را جای داده است. مثلا برای اینکه معنی یک کلمه را از دیکشنری گوگل صدا کنید کافی است قبل یا بعد از یک کلمه از define استفاده کنید . یا مثلا می خواهید یک شماره انداز برای ۳۰ دقیقه را فعال کنید کافی است تایپ کنید "30 minute timer,"
  [تصویر: screen_shot_2013-08-10_at_10.25.25_am.png]
  ۵ - برنامه سینماها و دنبال کردن یک پرواز
  جست و جوگر گوگل برای کارهای جذاب ترین نیز بهینه شده است. مثلا وقتی شما نام یک فیلم را تایپ می کنید اسامی سینماهایی نشان می دهد که در نزدیکی شما آن فیلم را نمایش می دهند ( این امکان هم فعلا برای ایران فعال نیست) . یا مثلا اگر کد مربوط به دنبال کردن یک پرواز یا یک شماره پرواز را گوگل کنید اطلاعات پرواز شامل زمان رسیدن یا مدت زمان پرواز و نمایش محل کنونی هواپیما را نشان می دهد.

  ۶ - سلامتی
  نقشه دانش همچنین دسترسی سریعی را به اطلاعات مربوط به سلامتی و پزشکی یا اطلاعات مربوط به امدادهای اولیه و اطلاعات نهادهای مروبوطه را در اختیار شما قرار می دهد. از طریق این امکان مثلا وقتی شما موضوع کنترل مسمومیت poison control را گوگل می کنید شماره تلفن های مراکزی که می توانند سریعا به شما اطلاعات بدهند در جست وجوهای اولیه نمایش داده می شود. البته این نهادها اغلب در آمریکا قرار دارند.

  ۷ - اطلاعات دیگر
  گوگل اطلاعات قابل توجه دیگری مثل زمان تعطیلات، رویدادهای مهم، آب وهوا، زمان در شهرهای مختلف ، زمان طلوع یا غروب آفتاب هم در اختیار شما میگذارد. صرفا باید بعد از جمله مورد نظر یک کاما بگذارید مثلا : "What day Christmas is," برای زمان کریسمس یا "The weather in Tehran," برای آب وهوا و "The sunrise in shiraz," برای زمان طلوع آفتاب
  [تصویر: screen_shot_2013-08-10_at_10.22.18_am.png]

  چطور امضا کنم؟  Huh
  پاسخ
  #2
  Note 
  جالب و کاربردی بود
  با تشکر

  پاسخ
  ایجاد موضوع جدید   پاسخ به موضوع  

  کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع:   1 مهمان