• مهندسی معکوس چیست؟
  #1
  Note 
  مهندسی معکوس (Reverse Engineering)‏ به علمی گفته می شود که از پاسخ به سوال می رسند و در واقع فرآیند کشف اصول تکنولوژیکی یک دستگاه، شیئ یا یک سیستم می باشد که از طریق تجزیه و تحلیل ساختار و عملکرد آن حاصل می شود.

  [/HR] [تصویر: 17019419724815383159238201842171321261448112.jpg]
  در اکثر مواقع موضوع مورد بررسی یک دستگاه مکانیکی، الکتریکی، برنامه نرم افزاری یا یک ماده بیولوژیکی یا شیمیایی می باشد که بدون داشتن دانش قبلی و تنها با جداسازی اجزا و تجزیه و تحلیل شیوه عملکرد آن، سعی در ایجاد یک نمونه جدید از آن می گردد. مهندسی معکوس به طور عمده در استفاده های تجاری و نظامی به کار می رود و هدف آن استنباط پارامترهای طراحی یک محصول موجود بدون داشتن دانش کافی در زمینه تولید آن محصول و فقط با پیمودن فرآیند معکوس و به کارگیری تکنیک های مشابه می باشد.
  بی شك شناخت محصول و درك عوامل موثر در مشخصه های آن، اولین پیش نیاز بهبود كیفیت و نوآوری است كه لازمه آن درك مهندسی از مبانی عملكردی قطعه است.
  مهندسی معكوس یكی از روشهای دسترسی به دانش فنی است. لازمه اجرای این روش وجود نمونه هایی از محصول است كه مبنای كار تحقیقات قرار می گیرد

  درواقع فرایند بازخوانی یك بخش‎‎‎‏، زیر مجموعه یا كالا بدون كمك طرحها و اسناد و مدلهای كامپیوتری آنان را مهندسی معكوس می نامیم. مهندسی معكوس برای بازیابی و تشخیص اجزای متشكله یك محصول، بویژه در صورت عدم دسترسی به طراحی اولیه كاربرد داشته و برای نگهداری، گسترش و توسعه امكانات موجود و مهندسی مجدد مورداستفاده قرار می گیرد.
  این روش، روش پذیرفته شده ای برای كشورهای در حال توسعه بشمار می رود. در این فرایند ابتدا میزان كمبود اطلاعات فنی برای پشتیبانی از تولید یك محصول معین می شود؛ سپس با انجام یك كار تیمی منسجم، متشكل از متخصصان و محققان رشته های مختلف علوم پایه به همراه مدیریت و سازماندهی مناسب تشكیلات تحقیقاتی و توسعه ای (R&D) سعی می شود مدارك و نقشه های خاص طراحی محصول به دست آید؛ با درنظر گرفتن مشخصات، هدف و شرایط طراحی محصول، استانداردهای ملی و رایج و همچنین پوشش دادن نقاط مجهول و ناشناخته سعی می شود مراحل نمونه سازی و نیمه صنعتی و در صورت لزوم ساخت و تولید محصول، انجام گردد.
  [تصویر: 1101392072451125917416520017417123116612920451.jpg]
  [h=2]مزایا و دستاوردهای مهندسی معكوس [/h] مهندسی معكوس یكی از روشهای دسترسی به دانش فنی است. لازمه اجرای این روش وجود نمونه هایی از محصول است كه مبنای كار تحقیقات قرار می گیرد؛ در این روش برای دستیابی به دانش فنی به برون فكنی اطلاعات فنی از طریق تجزیه محصول متوسل می شویم كه اصطلاحا كشف كردن دانش فنی نامیده می شود.
  در این فرایند كارشناسان مربوطه، مشخصات، هدف و شرایط طراحی محصول را در نظر گرفته و سعی در ساخت و تولید محصول طبق استانداردهای ملی و رایج خود دارند و نقاط مجهول و ناشناخته مساله را نیز با درایت و بررسیهای كارشناسی و تحقیقاتی پوشش می دهند، بدون اینكه از ابتدا درگیر جزئیات فنی و طراحی محصول شده باشند.
  شاید بتوان از مهندسی معكوس به عنوان كپی برداری آگاهانه از یك محصول نام برد،  روشی كه عده ای از كشورهای شرق آسیا و نیز تعدادی از كشورهای اروپایی بعد از جنگ جهانی دوم عملا پیاده كردند و در حال حاضر جزء كشورهای پیشرفته و صنعتی محسوب می شوند.

  مزایا و دستاوردهای مهندسی معكوس را می توان در موارد ذیل خلاصه نمود:
  1 - ایجاد توانایی و تقویت تكنیكی-فناوری ساخت از طریق شناخت و درك كامل محصول (اخذ دانش فنی محصول) و بوجود آوردن اعتمادبه نفس در مهندسان و كارشناسان صنعت در مواجهه با صنایع و فن آوری های وارداتی.
  2 - امكان طراحی یك محصول بهنگام، در سطح استانداردهای جهانی با كشف راههای جدید بهبود و توسعه محصول در جهت ارضای نیازهای مشتری همانند عملكرد بهتر، افزودن ویژگیهای مطلوب و رفع نواقص محصول؛ همچنین ارضای نیازهای بازار مثل تغییر فناوری یا بهبود آن و كاهش هزینه.
  3 - ایجاد توان بالقوه جهت جذب، به هنگام انتقال فناوری های پیشرفته در عرصه جهانی.
  4 - تربیت نیروی متخصص موردنیاز در صنایع استراتژیك.
  5 - بوجود آوردن قدمهای سیستماتیك برای كمك به درك و مستندسازی طراحی و فرایند طراحی.
  6 - امكان الگوبرداری رقابتی در جهت درك محصولات رقبا و توسعه بهتر محصولات خود.
  7 - امكان انجام مهندسی مجدد با استفاده از دانش فنی اخذ شده بوسیله مهندسی معكوس.
  مهندسی معكوس در زمینه های مختلف سخت افزاری و نرم افزاری از جمله برای غلبه بر عیب ها یا گسترش توانایی های دستگاههای موجود، تهیه قطعات یدكی و ایجاد مراكز تعمیر و نگهداری دستگاههای پیشرفته، به عنوان ابزاری برای یادگیری، ابزاری برای ساختن محصولات جدید و سازگار كه از محصولات موجود در بازار ارزان تر باشند، ابزاری برای رقابت، برای بالا بردن كارایی نرم افزارها مورداستفاده قرار می گیرد و در حیطه های سخت افزار و نرم افزار رایانه ای نیز اهمیت ویژه ای دارد.
  [تصویر: 2021991251294514990150220581022213012919723.jpg]
  [h=2]دلایل استفاده از مهندسی معکوس[/h] نوسازی نرم افزار: مهندسی معکوس به صورت کلی برای درک وضعیت موجود برنامه مورد نیاز است. این عمل به منظور برآورد درست کوشش های مورد نیاز برای مهاجرت اطلاعات سیستم به یک وضعیت دلخواه است.
  نگهداری نرم افزار: مهندسی معکوس نرم افزار می تواند مستندات لازم را برای درک وضعیت فعلی نرم افزار سیستم فراهم کند.
  آنالیز محصول: برای بررسی اینکه یک محصول چه گونه کار می کند،از چه اجزایی تشکیل شده، برآورد هزینه ها و مشخص کردن حقوق مالکیت بالقوه.

  [h=2]بازبینی امنیتی[/h] بدست آوردن اطلاعات حساس به کمک دیس اسمبل و تجزیه و تحلیل طراحی اجزای سیستم
  حذف محافظ کپی، دور زدن محدودیت های دسترسی.
  ایجاد کپی های بدون مجوز / تایید نشده.
  اهداف علمی / آموزشی.

  ادامه دارد...

  [b]فرآوری: مریم نایب زاده
  بخش دانش و زندگی تبیان
  [/b]

  چطور امضا کنم؟  Huh
  پاسخ
  ایجاد موضوع جدید   پاسخ به موضوع  

  موضوعات مرتبط با این موضوع...
  موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
  Note استانداردهای مهندسی نرم افزار Daneshjoo 1 2,036 28-10-2013 ساعت 16:13
  آخرین ارسال: Daneshjoo
  Note مهندسی نرم افزار چیست؟ Daniel 0 1,584 10-11-2012 ساعت 09:24
  آخرین ارسال: Daniel

  کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع:   1 مهمان