• فیسبوک در ایران جرم نیست
  #1
  Note 
  یک حقوقدان با بیان اینکه «فیسبوک» اساسا «محتوا» نیست که بتوان آن را «محتوای مجرمانه» تلقی کرد، گفت: نص صریحی مبنی بر اینکه استفاده از فیلترشکن و ورود به شبکه های اجتماعی فیلتر شده مجازات دارد، وجود ندارد.
  هوشنگ پوربابایی در گفت وگو با خبرنگار حقوقی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، با بیان اینکه قانون جرایم رایانه ای به چند مبحث تقسیم بندی شده است، اظهار کرد: مبحث اول از فصل اول این قانون مربوط به دسترسی های غیر مجاز است و علاوه بر آن، شنود غیرمجاز، جاسوسی رایانه ای، سرقت و کلاهبرداری های مرتبط با رایانه و تخریب و اخلال در داده ها و نشر اکاذیب مباحثی هستند که در این قانون به تفکیک بیان شده اند.
  وی با بیان اینکه فیلترینگ یا پالایش شبکه هایی که توسط کمیته تعیین مصادیق محتوای مجرمانه از دسترسی به آن ها جلوگیری می شود، مربوط به مبحث دسترسی غیرمجاز است، افزود: ما می دانیم چیزی که قانونگذار به آن نپرداخته است را نمی توان به عنوان جرم تعریف کرد؛ زیرا جرم هر رفتار اعم از فعل یا ترک فعلی است که به موجب قانون برای آن مجازات تعیین شده است. لذا اگر چیزی در قانون نیامده است نمی توان برای آن مجازات تعیین یا آن را ممنوع کرد، چون اصل بر آزادی اطلاعات و آزادی استفاده از وسائل تکنولوژیکی است که جامعه برای استفاده در اختیار افراد می گذارد و ممنوعیت آن محتاج نص است.
  این حقوقدان یادآور شد: فیسبوک یا بعضی از سایت ها ممکن است در بعضی مقاطع مرتکب اعمال و رفتاری شوند که کمیته تعیین مصادیق محرمانه یا بعضی نهادها موقتا آن را فیلتر کنند. در نتیجه از چنین مسائلی نمی توان در برابر یک قانون دائمی یاد کرد و یک حکم کلی راجع به موضوع صادر کرد.
  وی تصریح کرد: در ماده 1 قانون جرایم رایانه ای درباره دسترسی غیرمجاز به وضوح بیان شده است که هر کسی به طور غیرمجاز به داده ها یا سیستم های رایانه ای یا مخابراتی که به وسیله تدابیر امنیتی حفاظت شده اند، دسترسی یابد مجازات می شود و هیچ صحبتی از پالایش و استفاده از سایت های فیلتر شده، نشده است، بلکه شمول این ماده منصرف به اطلاعات یا داده هایی است که اساسا توسط سازمان ها و نهادهای ذی مدخل در امور امنیتی یا مخابراتی یا در خصوص مسائل ملی و پروژه های بزرگ اقتصادی نفت و گاز یا بورس و بانک ها توسط سازمان مربوط به وسیله پسوردهایی حفاظت می شود و اگر فردی با عبور از این لایه های حفاظتی به این اطلاعات دسترسی یابد مجازات می شود.
  پوربابایی خاطرنشان کرد: بنابراین این امر را نمی توان به یکسری شبکه های اجتماعی که در جامعه وجود دارند تسری دهیم؛ زیرا اگر مثلا یاهو میل یا جی میل فیلتر شود و افراد به جهت این که در این سایت ها مکاتباتی با دیگران دارند وارد این سایت ها شوند نمی توان آن ها را مجازات کرد زیرا این جزء تمشیت امور مردم است.
  وی گفت: در نتیجه ما نص صریحی نداریم که کسی از فیلترشکن استفاده کند و وارد شبکه های اجتماعی شود و بتوانیم او را مجرم بدانیم و مجازاتش کنیم.
  این وکیل دادگستری اظهار کرد: برخی در این زمینه به ماده 21 قانون جرایم رایانه ای استناد می کنند و می گوید ارائه دهندگان خدمات دسترسی موظفند طبق ضوابط کمیته تعیین مصادیق محتوای مجرمانه، محتوای مجرمانه ای که این کمیته تعیین می کند را پالایش کنند وگرنه مجازات می شوند که این ماده درباره اشخاص حقوقی است و درباره اشخاص حقیقی صراحتی ندارد. لذا نمی شود با استناد به آن فردی که از فیلترشکن استفاده می کند و وارد شبکه های اجتماعی می شود را مجرم دانست، مگر این که در شبکه های اجتماعی مانند فیسبوک، اعمالی نظیر نشر اکاذیب مرتکب، هتک حیثیت، سرقت و ... شود که آن بحثی جداست.
  وی در رابطه با فیلتر بودن فیسبوک به عنوان یکی از مصادیق محتوای مجرمانه، گفت: اولا باید یک محتوایی وجود داشته باشد و بعد کمیته تعیین مصادیق آن را مجرمانه تشخیص دهد و بر این اساس از ارائه دهندگان خدمات دسترسی بخواهد آن را فیلتر کند، در حالی که فیسبوک اساسا محتوا نیست بلکه یک سایت اجتماعی است که می گوید شما از این طریق با دوستان خود در ارتباط باشید.
  پوربابایی ادامه داد: زمانی که از محتوا صحبت می کنیم یعنی اینکه مثلا من به عنوان نویسنده، تولیدکننده یا تهیه کننده یا مدیر یک سایت، برنامه یا سیاستی را در قبال نظام یا مقدسات طراحی می کنم و گفتار، تصویر، نوشته  یا مقاله ای را برای خوراک تبلیغاتی یا بازخورد اجتماعی ارائه می کنم.
  وی ادامه داد: فضا یا صفحه ای که فیسبوک ایجاد کرده اتفاقا عملی بسیار ممدوح است که شما می توانید از آن طریق با اشخاص دیگری در هر جای دنیا عمل خیر انجام دهید. مثلا برای کمک به فقرا هم می توان از فیسبوک استفاده کرد. پس فیسبوک فی نفسه محتوای مجرمانه ندارد، اما ممکن است که یک نفر وارد فیسبوک شود و عمل مجرمانه ای انجام دهد که این دو را باید تفکیک کرد و گفت ورود به فیسبوک و استفاده از فیلترشکن جرم نیست اما ممکن است محتوایی که در فیسبوک قرار داده می شود، مجرمانه باشد.
  این وکیل دادگستری در پاسخ به این سوال که آیا تصویب قوانین و مقررات که دسترسی مردم به سایت های اجتماعی را ممنوع کند باعث دور زدن قانون نخواهد شد، گفت: در حال حاضر چنین قانونی وجود ندارد ولی باید دانست که فلسفه تدوین قوانین بر داشتن موانع زندگی مردم و ایجاد نظم در زندگی مردم است و ملت نمایندگانشان را به مجلس می فرستند که خواسته هایشان را اجابت کنند و اگر نمایندگان بر سر راه مردم مانع ایجاد کنند خلاف این فلسفه عمل کرده اند.
  وی افزود: اگر چنین قانونی تدوین شود مثل قوانینی می ماند که عملا متروک یا بلااجرا و فاقد ضمانت اجرایی است و نمونه این امر قانون ممنوعیت استفاده از تجهیزات ماهواره ای است.
  پوربابایی گفت: از سال 73 که قانون ممنوعیت استفاده از تجهیزات ماهواره ای تصویب شده می بینیم که خواست عمومی خلاف این مساله را ثابت کرده است. می دانیم که نیروهای انتظامی هم به عناوین مختلف سعی کرده اند از این مساله جلوگیری کنند ولی در عمل موفق نبوده اند.
  این حقوقدان اظهار کرد: ما اگر بخواهیم با تصویب قانون جلوی خواست عمومی، اقتضائات زندگی یا نیازهای ضروری مردم را بگیریم قطعا با واکنش مردم مواجه می شویم و اگر واکنش هم وجود نداشته باشد هم چنین قوانینی قابلیت اجرایی ندارند.

  چطور امضا کنم؟  Huh
  پاسخ
  ایجاد موضوع جدید   پاسخ به موضوع  

  موضوعات مرتبط با این موضوع...
  موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
  Note فیسبوک محو میشود THE KNIGHT 0 385 28-12-2013 ساعت 16:40
  آخرین ارسال: THE KNIGHT
  Note کامنت فیسبوکی وزیر ارشاد درباره فیلترینگ THE KNIGHT 0 671 23-12-2013 ساعت 09:10
  آخرین ارسال: THE KNIGHT
  Note پیشینه جست و جوی فیسبوکان را پاک کنید THE KNIGHT 0 464 04-12-2013 ساعت 16:24
  آخرین ارسال: THE KNIGHT
  Note رفع فیلتر فیسبوک مسیر قانونی خود را طی میکند THE KNIGHT 0 417 23-11-2013 ساعت 21:18
  آخرین ارسال: THE KNIGHT
  Note بار دیگر فیسبوک دچار اختلال شد THE KNIGHT 0 407 09-11-2013 ساعت 18:06
  آخرین ارسال: THE KNIGHT
  Note وزیر ارشاد: فیسبوک باید رفع فیلتر شود THE KNIGHT 2 615 09-11-2013 ساعت 16:08
  آخرین ارسال: BaNNer LorD
  Note بازگشت دوباره فیلترینگ فیسبوک و تویتر THE KNIGHT 1 541 18-09-2013 ساعت 22:39
  آخرین ارسال: C0der
  Note اسرائیلی ها مخالف حضور وزرای ایرانی در فیسبوک THE KNIGHT 0 721 18-09-2013 ساعت 16:45
  آخرین ارسال: THE KNIGHT
  Note مخالفت خرم آبادی با رفع فیلتر فیسبوک THE KNIGHT 0 456 13-09-2013 ساعت 22:34
  آخرین ارسال: THE KNIGHT
  Note وقت رفع فیلتر فیسبوک نرسیده است THE KNIGHT 0 619 10-09-2013 ساعت 08:04
  آخرین ارسال: THE KNIGHT

  کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع:   1 مهمان