• فیلترینگ از نگاهی دیگر
  #1
  Note 
  وزیر ارتباطات هفته گذشته و در جریان نشست مشترک خود با معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری در پارک فناوری پردیس موضوع فیلترینگ سایت های اینترنتی را مد نظر قرار داد و گفت نباید فیلترینگ موجب کندی اینترنت و همچنین باعث فیلتر شدن سایت های علمی شود.

  این موضوع تازه ترین اظهارنظر وزیر ارتباطات در عرصه اینترنت و دست گذاشتن بر موضوعی است که مهم ترین معضل اینترنت در داخل کشور عنوان می شود. در همین جلسه وزیر ارتباطات بین سه موضوع فیلترینگ سایت های غیراخلاقی و فیلترینگ سایت های علمی یا کندی اینترنت بر اثر فیلترینگ تفکیک قایل شده است. در واقع مشخص است که انتقاد به فیلترینگ اشتباهی یا فیلترینگ سایت های علمی، انتقاد به کل سیستم فیلترینگ نیست، بلکه اصلاح سیستمی است که اتفاقا می تواند نقاط ضعف را برطرف کرده و باعث کارآمدتر کردن آن شود.

  امروزه برخی از کشورهای جهان فیلترینگ اینترنت را به عنوان یک ضرورت مورد توجه قرار داده اند. از کشوری چون آمریکا گرفته تا در همین همسایگی ما کشورهایی چون امارات متحده عربی هر کدام به نوعی فیلترینگ را اعمال می کنند. در همه این کشورها موضوع فیلترینگ نه موضوعی امنیتی، بلکه بحثی فرهنگی و اجتماعی است. در آمریکا یا بسیاری از کشورهای غربی فیلترینگ به بخش های آموزشی و نهادهای کوچک تر مانند خانواده محول شده است. برنامه ریزی های گسترده به خصوص برای مصون کردن کودکان و نوجوانان و برحذر داشتن آنان از محتواهای نامناسب سال ها است دراین کشورها ادامه دارد. در برخی از کشورها مانند امارات یا ایران موضوع فیلترینگ از نهاد بالادستی یعنی دولت انجام می گیرد. عدم تفکیک کاربران و اعمال یکسان رویه ها بر همه افراد جامعه از جمله نقاط پرچالش این نوع از فیلترینگ بوده است. در واقع از دانش آموز و دانشجو گرفته تا استاد دانشگاه و محقق همه به شکلی یکسان در سیستم در کنار هم قرار می گیرند.

  وزارت ارتباطات در دوره جدید همچنان که انتظار می رفت نگاه واقع بینانه ای به موضوع فیلترینگ داشته و حداقل در سخنان مدیران آن شاهد نگاه متفاوتی از گذشته هستیم. هر چند به گفته واعظی این وزارتخانه فقط یک عضو در کمیته فیلترینگ دارد اما حالا تعداد اعضای دولتی در این کمیته در اکثریت است. از طرف دیگر نهادی چون شورای عالی مجازی ابزار قوی و حاکمیتی برای ورود به بحث فیلترینگ و دیگر بحث های اینترنتی و اصلاح اشکالات آن به شمار می رود. بخش عمده سایت های علمی یا خبری که امروزه مورد فیلتر قرار گرفته اند دارای محتواهای بسیار خوبی هم هستند که محروم کردن محققان و دانشمندان از آنان اتفاقا ضربه به جریان تولید علم در کشور است. این به خصوص از آن جهت قابل توجه است که بسیاری از مراجع غربی نیز از دیگر سو اساسا دسترسی ایرانیان به منابع علمی، نرم افزارها و صفحات مختلف اینترنت را بسته و آی پی های ایرانی را مورد تحریم قرار داده اند. در این شرایط سیاست فیلترینگ سخت گیرانه  که به خصوص در دولت گذشته انجام گرفت صرفا به گسترش فیلترشکن ها و دورزدن های مخفیانه منجر شد و این موضوع خطر در دسترس قرار گرفتن این ابزارها را به خصوص برای نوجوانان بسیار بیشتر کرد و این نتیجه  مطلوبی از پیگیری چنان سیاستی نبود.

  امروزه در میان سایت های فیلترشده سایت های علمی و اقتصادی و تکنولوژی فراوانی وجود دارد که قطعا یا بر اثر فیلترینگ اشتباهی از دسترس خارج شده اند یا به دلیل ضعف سیستم فیلترینگ امکان تفکیک معدود محتوای نامناسب در آن وجود نداشته و به این ترتیب، حذف کلی سایت به اجرا در آمده است. شاید بازنگری در کل این سیستم، شفاف سازی و پذیرش و اصلاح اشکالات بتواند بخشی از نارضایتی کاربران از این وضعیت را بهبود دهد.

  مهم ترین راهکار در این زمینه پذیرش صادقانه اشکالات موجود در سیستم فیلترینگ کشور، ارایه طرحی جامع و متناسب با شرایط برای رفع نواقص، سپردن موضوع فیلترینگ به نهادهای فرهنگی، تفکیک کاربران و جایگاه ها و ارایه برنامه  مشخص برای هر گروه، ارایه برنامه های آموزشی برای خانواده ها و آماده سازی برای مصون سازی از داخل و سیاستگذاری مجدد فیلترینگ در نهادها یا برنامه های بالادستی ( مثل طرح جامع فناوری اطلاعات کشور) است.

  منبع :  روزنامه دنیای اقتصاد

  چطور امضا کنم؟  Huh
  پاسخ
  ایجاد موضوع جدید   پاسخ به موضوع  

  کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع:   1 مهمان