• 5 افسانه بزرگ در مورد بیل گیتس
  #1
  Note 
  [تصویر: 2_1.jpg?itok=znGMvy03]

  شرکت مایکروسافت چندی پیش یکی از بزرگترین تصمیمات تاریخ فعالیت هایش را اتخاذ کرد تا سومین مدیرعامل خود را برگزیند و دور تازه ای از فعالیت هایش را آغاز کند. در این تصمیم "استیو بالمر" از مرکز فرماندهی بزرگترین شرکت نرم افزاری جهان کنار گذاشته شد تا "ساتیا نادلا" 46 ساله مدیر مرکز خدمات پردازش ابری و سازمانی مایکروسافت به عنوان مدیرعامل جدید فعالیت خود را آغاز کند. اما این جابه جایی ها فقط به پست مدیرعاملی مایکروسافت ختم نشد و "بیل گیتس" به عنوان بنیان گذار و مدیرعامل اسبق مایکروسافت نیز از سِمَت رئیس هیئت مدیره این شرکت با قدمت39 ساله کنار گذاشته شد تا "جان تامسون" جایگزین او شود. اگر چه این اتفاق باعث شد نقش "بیل گیتس" در دنیای فناوری کمرنگ تر شود، اما بسیاری از کارشناسان بر این باورند که این مرد 58 ساله هنوز هم محبوب ترین، سرشناس ترین، خبرساز ترین و اثرگذارترین فرد در صنعت جهانی فناوری ارتباطات و اطلاعات محسوب می شود.

  این طور که نشریه Forbes اعلام کرده است، گیتس بین سال های 1995 تا 2009 میلادی عنوان ثروتمندترین فرد جهان را در اختیار داشت و بین سال های 2009 تا 2012 توانست عنوان ثروتمندترین فرد آمریکا و دومین فرد ثروتمند جهان را از آن خود کند تا در سال 2013 بار دیگر به عنوان پولدارترین فرد جهان معرفی شود. سرمایه خالص "بیل گیتس" تا نوامبر 2013 بیش از 76.8 میلیارد دلار محاسبه شد که البته او همچنان بیشتر پول و درآمد خود را در "بنیاد بیل و ملیندا گیتس" صرف کمک به مردم فقیر می کند.

  گیتس که این روزها عنوان "بنیان گذار تحول در دنیای فناوری" را در اختیار دارد، به واسطه ثروت افسانه ای خود همواره مورد توجه قرار گرفته است. شهرت این مرد به واسطه موقعیت خود در دنیای فناوری و ثروت رو به رشد آن باعث شد است افسانه های مختلفی در مورد وی مطرح شود. در این میان کارشناسان 5 افسانه بزرگ و باورنکردنی در مورد "بیل گیتس" را توضیح داده اند.


  1- ارزش هر ثانیه از زندگی "بیل گیتس" بیشتر از 1000 دلار

  بر اساس آخرین بررسی ها اعلام شد که مجموع سرمایه گیتس تا نوامبر سال 2013 میلادی 76.8 میلیارد دلار بوده است. به همین خاطر بزرگترین داستان ها و افسانه ها به این بخش از زندگی او مربوط می شود. در بخشی از این داستان ها گفته می شود که اگر "بیل گیتس" در خیابان مشغول راه رفتن باشد به صورت تصادفی 1000 دلار از دست او به زمین بیفتد، این اتفاق برای او اهمیتی ندارد و به این دلیل که هر ثانیه از زندگی وی بیشتر از این رقم ارزش دارد، گیتس به راه خود ادامه می دهد و هیچ اقدامی انجام نمی دهد تا این 1000 دلار را از روی زمین بردارد. اما باید گفت که این داستان صحت ندارد. زیرا تاکنون هیچ کس تایید نکرده است که گیتس به دنبال از دست دادن 1000 دلار تمایلی برای بازیابی آن نداشته باشد.


  2- پرداخت پول از جانب "بیل گیتس" به ازای ارسال ایمیل

  بر اساس برخی شایعات گفته می شود که اگر یک پست الکترونیکی ویژه به صورت زنجیره ای ارسال شود، فرستندگان می توانند از طرف "بیل گیتس" پول دریافت کنند. در این ایمیل زنجیره ای گفته شده است که مایکروسافت و AOL در حال ادغام شدن با یکدیگر هستند که این همکاری وسیع تاثیرات قابل ملاحظه ای بر کاربران جهانی می گذارد. بر این اساس یک پست الکترونیکی آزمایشی برای بررسی تاثیرات حاصل از ادغام این دو شرکت ارسال شده است که اگر کاربران آن را به یکدیگر بفرستند، پول دریافت می کنند.این طور که گفته شده است، مایکروسافت به ازای هر ایمیلی که بفرستید صدها دلار پول می پردازد و بسیاری از منابع تایید کرده اند که این اتفاق صحت دارد. بر این اساس اگر ایمیل یاد شده را به تعداد زیادی از دوستان خود بفرستید، یک شبه میلیاردر می شوید. اما در حقیقت باید توجه داشت که ماجرای این ایمیل و دریافت پول به ازای ارسال آن از اساس شایعه بوده و صحت نداشته است. اما با اين حال هنوز هم تعداد زیادی از کاربران جهانی هستند که امید دارند با ارسال این پست الکترونیکی پولدار شوند.


  3- پیش بینی "بیل گیتس" برای حافظه رایانه ای مورد نیاز

  هنوز هم بسیاری از کارشناسان و کاربر وجود دارند که به استناد صحبت "بیل گیتس" در اوایل دهه 1980 اظهار می کنند که برای هر کاربر حافظه 640 کیلوبایتی کافی است و کاربر به حافظه بیش از این میزان نیازی ندارد. اما باید توجه داشت که گیتس هرگز چنین چیزی نگفته است. گیتس که بزرگترین و صاحب نام ترین فرد در دنیای فناوری محسوب می شود، با چنین صحبتی می تواند کل اعتبار خود را از دست بدهد. این روزها شایعه یاد شده در بیشتر مراکز خبری دیده می شود و همین مسئله باعث شده است تا در نهایت گیتس به طور صریح در این زمینه صحبت کند. او چندی پیش در یک مصاحبه تلویزیونی گفت: «من در اوایل فعالیت خود در دنیای فناوری کارهای نادرست زیادی کردم و نظرات اشتباهی دادم، اما در طول این سال های طولانی هرگز در مورد حجم مورد نیاز حافظه برای کاربران نظری ندادم». این روزها به واسطه دسترسی همگان به اینترنت، به راحتی می توان این ادعا را ثابت کرد. با این تفاسیر، پس از اظهار گیتس کارشناسان در سایت های اطلاعاتی مشغول جست وجو شدند تا مشخص شود که بنیانگذار شرکت مایکروسافت چنین نظری را داده است یا خیر. نتایج حاصل از این بررسی نشان داد که "بیل گیتس" در صحبت ها و سخنرانی های خود هرگز در این زمینه اظهار نظر نکرده است و از همان ابتدا بارها تاکید کرده که سیستم های رایانه ای با سرعت فراوان در حال پیشرفت هستند و هر روز مدل های جدید رایانه با توان و قدرت بالاتر وارد بازار می شود.


  4-سرقت فناوری گرافیکی اپل توسط "بیل گیتس"

  شرکت اپل در سال 1988 یک پرونده قضایی علیه مایکروسافت ترتیب داد و در آن ادعا کرد که سیستم عامل ویندوز بخشی از از رابط کاربری گرافیکی(GUI) که در سیستم عامل Macintosh مورد استفاده قرار می گیرد را به طور غیرقانونی در اختیار گرفته است. طی دادگاهی که بر همین اساس تشکیل شد، شرکت اپل نام بیش از 200 رابط گرافيگي را ارایه کرد که در سیستم عامل ویندوز مایکروسافت مورد استفاده قرار گرفته بود. از جمله این بخش ها فناوری تغییر اندازه پنجره ها، فناوری روی هم قرار گرفتن پنجره های مختلف، نوار ابزارهای عنوان بندی شده و ... بود که بر اساس قانون کپی رایت گفته می شود تمام این بخش ها شکل و شمایل ویندوز را شبیه Mac کرده است. بزرگی هر دو شرکتی که در دادگاه مقابل همدیگر قرار گرفتند باعث شد تا بررسی این پرونده به صورت بسیار دقیق انجام شود و سرانجام پس از5 سال دادگاه رای نهایی خود را اعلام كرد و مشخص شد که مایکروسافت هیچ تخلفی در این زمینه انجام نداده است. اپل در پرونده قضایی خود ادعا کرده بود که گیتس در سیستم عامل ویندوز 1.0 از این قابلیت ها بهره برده است. اما گروه توسعه دهنده مایکروسافت در آن زمان رابط کاربری گرافیکی را تنها در زیرمجموعه های سیستم عامل ویندوز به کار می گرفتند و تمامی فناوری های ارایه شده از سوی آن ها، ابداع خودشان بود. با بالا گرفتن ادعاهای اپل و به جریان افتادن مجدد این پرونده قضایی، بعدها هرگز از رابط کاربری گرافیکی در نسخه های جدید سیستم عامل ویندوز استفاده نشد.

  وکلای اپل پس از این جریان ادعا کردند که پرونده قضایی یاد شده باعث شد تا مایکروسافت استفاده از این فناوری را کنار بگذارد و در مقابل، شرکت مایکروسافت همیشه این مسئله را تکذیب کرد. این دعوای حقوقی بین دو شرکت ادامه یافت و سرانجام گیتس در یک مصاحبه با هفته نامه InfoWorld اعلام کرد: «ما به طور کاملا صریح اعلام می کنیم تکنیک های مربوط به رابط کاربری گرافیکی و ایده های مربوط به آن در حیطه قوانین کپی رایت قرار نمی گیرند و نمی توان آن ها را انحصاری کرد». در سال 1993 قاضی "واوگن واکر" در نهمین دادگاه زنجیره ای تجدید نظر طرف مایکروسافت را گرفت و تمام ادعاهای اپل را رد کرد. با این وجود، بر خلاف نظریه های قانونی و اسناد معتبر، همچنان شایعاتی وجود دارد که گفته می شود گیتس این فناوری را از شرکت اپل سرقت کرده است.


  5-"بیل گیتس" و قوانینی که لازم نیست کودکان یاد بگیرند

  گیتس در طول سال های گذشته جلسات فراوانی برگزار کرد و به دفعات در امکان عمومی ظاهر شد تا از نحوه فعالیت های خود برای آن ها صحبت کند و در بسیاری از موارد برای دانش آموزان و دانشجویان سخنرانی کرد. اما در یک افسانه همه گیر گفته می شود که "بیل گیتس" چند سال قبل در یک دبیرستان حاضر شد و در یک صحبت دوستانه،  به لیستی از قوانین و وظایف اشاره کرد که کودکان نباید آن ها را در مدرسه یاد بگیرند. این لیست که در اینترنت منتشر شده است، نشان می دهد که گیتس در صحبت های خود گفته است: «زندگی عادلانه نیست، باید به آن عادت کرد». او همچنین در بخش دیگر اظهار داشته است: «برگرداندن همبرگر در حال سرخ شدن کاری نیست که در شآن شما باشد.

  اجداد شما برای این کار عبارت دیگری را استفاده می کردند و معتقد بودند که برگرداندن همبرگر یک فرصت تازه محسوب می شود». بدیهی است که گیتس در طول صحبت ها و سخنرانی های بیشمار خود برخی رهنمودها و راهکارها را هم در اختیار کودکان و نوجوانان گذاشته باشد. با این وجود، او چندی پیش اظهار داشت که هرگز چنین لیستی ارایه نکرده و در مقابل دانش آموزان آن را بازگو نکرده است تا مطلع شوند که از چه قوانینی باید سرپیچی کنند. بررسی ها نشان داد که "چارلز سایکس یک معلم آمریکایی که کتاب هایی از جمله "پایین نگه داشتن حافظه کودکان" و "50 قانونی که کودکان نباید در مدرسه یاد بگیرند"، این لیست را برای دانش آموزان ارایه کرده است. اگر این لیست را به دقت مطالعه کنیم، به درستی درخواهیم یافت که این صحبت ها هرگز از جانب گیتس اعلام نشده است و به همین خاطر باید گفت که این افسانه هم صحت ندارد.

  itiran.com

  چطور امضا کنم؟  Huh
  پاسخ
  ایجاد موضوع جدید   پاسخ به موضوع  

  موضوعات مرتبط با این موضوع...
  موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
  Note گیتس دوباره ثروتمندترین شد THE KNIGHT 0 320 11-03-2014 ساعت 11:21
  آخرین ارسال: THE KNIGHT

  کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع:   1 مهمان