• اینترنت 25 ساله شد!
  #1
  Note 
  "سازمان جهانی مخابرات"(ITU) هفته گذشته با انتشار گزارشی اعلام کرد که تا پایان سال 2013 میلادی بیش از 2.7 میلیارد نفر معادل 40 درصد ساکنان کره زمین آنلاین بودند که 69 درصد آن ها در کشورهای توسعه یافته و 31 درصد هم در کشورهای درحال توسعه زندگی می کنند. طبق این گزارش ضریب نفوذ اینترنت در اروپا 75 درصد و در آمریکا 61 درصد است تا این دو منطقه بیش از دیگر مناطق جهان دسترسی به دنیای مجازی را برای ساکنان خود فراهم کنند. همچنین، 37 درصد زنان جهان معادل 1.3 میلیارد نفر و 41 درصد مردان معادل 1.4 میلیارد نفر به صورت مرتب وارد اینترنت می شوند و از منظر دیگر هم گفته شده است که 750 میلیون خانواده معادل 41 درصد از کل خانواده ها در سراسر جهان به اینترنت دسترسی دارند. بین سال های 2009 تا 2013 میلادی آفریقا با 27 درصد سریع ترین رشد سالانه دسترسی مردم به اینترنت را داشته و طی 5 سال گذشته میانگین قیمت اینترنت در سرانه درآمد ناخالص ملی کشورها تا 82 درصد کاهش یافته است.

  اما این اتفاقات در حالی رخ می دهد که تا چند روز دیگر اینترنت 25 ساله می شود. این طور که در تاریخ ثبت شده است، "تیم برنرز- لی"(Tim Berners-Lee) در سال 1989 سیستم ویژه ای را در حوزه مدیریت اطلاعات ارایه کرد که پس از گذشت World Wide Web نام گذاری شد. امسال در تاریخ 12 مارس اینترنت 25 ساله می شود تا شاهد یکی از بزرگترین تحولات قرن باشیم. اگرچه برخی منتقدان می گویند که زمان دقیق تولد اینترنت مشخص نیست، اما غالب افراد اتفاق نظر دارند که دوازدهم مارس 1989 یعنی روزی که سیستم ارسال بی سیم اطلاعات برنرز- لی برای نخستین بار مورد استفاده قرار گرفت، اینترنت به طور رسمی فعالیت خود را آغاز کرد. در هفتم آگوست همان سال این کارشناس فناوری سیستم دیگری ارایه کرد که امکان دسترسی یک شبکه رایانه ای به فضای مجازی و به اشتراک گذاشتن اطلاعات را برای آن ها فراهم می کرد و در این تاریخ نخستین پیشرفت در دنیای مجازی صورت گرفت. "تیم برنرز- لی" آن روزها یکی از کارشناسان مرکز تحقیقات هسته ای اروپا(CERN) بود که دفتر مرکزی آن در کشور سوئیس فعالیت می کرد. مرکز CERN دانشمندان فراوانی در اختیار داشت که هر یک از آن ها بخشی از یک پروژه تحقیقاتی را مدیریت می کردند و هماهنگی بین یافته های آن ها کار بسیار دشواری بود. برنرز- لی در گام های نخست سعی کرد با ارایه سیستم مدیریت اطلاعات بتواند سازگاری بیشتری با یافته های همکاران خود پیدا کند و همین امر موجب شد تا او پایه های اینترنت را بنا نهد.

  مرکز تحقیقاتی Pew Internet به مناسبت 25 سالگی اینترنت یک گزارش آماری منتشر کرده و وضعیت دنیای مجازی را با اعداد و ارقام به تصویر کشیده است. این مرکز در گزارش خود توضیح داده است که در سال 1995 تنها 14 درصد از بزرگسالان آمریکایی به اینترنت دسترسی داشتند که این رقم هم اکنون به بیش از 87 درصد رسیده است. این روزها 76 درصد مردم فکر می کنند که اینترنت یک ابزار کاربردی و مفید برای زندگی در جامعه است و 90 درصد هم به این نتیجه رسیده اند که این افراد برای زندگی شخصی آن ها کاملا کارآمد است. پنجاه وسه درصد کاربران سال 2014 بر این باورند که جدا شدن از اینترنت کار بسیار دشوار و حتی غیرممکنی است و در مقابل 34 درصد هم جدایی از گیرنده تلویزیون را کار سختی خوانده اند. با همه این صحبت ها باید توجه داشت، فضایی که ما امروز با نام اینترنت از آن یاد می کنیم از ابتدا این گونه نبوده و طی این 25 سال فراز و فرودهای فراوان را تجربه کرده است تا ما هم اکنون بتوانیم روی گوشی هوشمند یا رایانه لوحی خود به صورت دایم به اینترنت متصل باشیم و بخش اعظم فعالیت های روزمره را به این فضا بسپاریم. بر همین اساس روزنامه "تلگراف" مهم ترین افرادی که طی این دو و نیم دهه برای اینترنت زحمت کشیدند و باعث توسعه این فضا شدند را به قرار زیر معرفی کرده است.

  "تیم برنرز- لی" مخترع WWW: این دانشمند بریتانیایی که مخترع اینترنت محسوب می شود،  برای نخستین بار در سال 1989 موفق شد مبتنی بر پروتکول HTTP ارتباط میان کاربر و سرور را برقرار سازد که این فضا بعدها اینترنت نام گرفت. برنرز- لی هم اکنون مدیریت "کنسرسیوم گستره جهانی وب"(W3C) را برعهده دارد و بر شرایط کلی اینترنت نظارت می کند.

  "رابرت کایلیائو" مخترع نخستین مرورگر اینترنتی Mac: این مهندس بلژیکی که در حوزه انفورماتیک و علوم رایانه فعالیت می کرد، همکاری های مشترکی را با برنرز- لی در جریان توسعه WWW انجام داد. او از سال 1974 در مرکز CERN فعالیت می کرد و سرانجام در سال 2007 از این مرکز بازنشسته شد و بنیان گذار نخستین مرورگر اینترنتی برای سیستم عامل Mac اپل بود که این نرم افزار با نام MacWWW شناخته می شد.

  "وینت سرف" مخترع نخستین سیستم پست الکترونیکی: او را به عنوان یکی از "پدران اینترنت" می شناسند و گفته می شود که سرف نخستین شخصی بوده که سیستم پست الکترونیکی برای اتصال به اینترنت را ارایه کرده است. او همچنین در شکل دهی "سازمان ثبت اعداد نام های اینترنتی"(ICANN) نقش بسزایی داشت و هم اکنون یکی از مدیران ارشد شرکت گوگل است.

  "مارک اندرسِن" مخترع نخستین مرورگر اینترنتی: او را به عنوان سازنده Mosaic که نخستین مرورگر اینترنتی در جهان بود، می شناسند. او هم اکنون یکی از بزرگترین کارآفرینان، سرمایه گذاران و مهندسان نرم افزار در آمریکا محسوب می شود و هم اکنون در هیئت مدیره شرکت های فیس بوک، eBay و HP فعالیت می کند.

  "آرتور سی. کلارک" ارایه کننده وب آرمانی: او که این روزها یکی از مشهورترین نویسندگان داستان های علمی تخیلی در بریتانیا محسوب می شود، نخستین شخصی بود که سیستم ارتباط ماهواره ای را ارایه کرد. او برای نخستین بار ایده ماهواره های ثابت در فضا را مطرح کرد پایه سیستم های ارتباطی امروزی را بنا نهاد.

  "جیمز گوزلینگ" مخترع زبان برنامه نویسی Java: این مهندس کانادایی که در رشته علوم رایانه فعالیت می کرد، اعتبار خود را به واسطه اختراع زبان برنامه نویسی جاوا کسب کرده است. جاوا هم اکنون محبوب ترین زبان برنامه نویسی مبتنی بر وب محسوب می شود و غالب ابزارهای اینترنتی در جهان بر اساس این زبان ساخته می شوند. این روزها بیش از 9 میلیون شرکت صاحب نام در سراسر جهان به توسعه زبان جاوا مشغول هستند.

  "بیل گیتس" بنیانگذار شرکت مایکروسافت: او پس از تاسیس بزرگترین شرکت نرم افزار جهان به آهستگی در دنیای وب قدم گذاشت. اما در سال 1995 با ارایه طرحی از مرورگر Internet Explorer رونمایی کرد و سپس به کمک سیستم عامل ویندوز توانست بزرگترین تحول تاریخ را در حوزه اینترنت برجا بگذارد. باید گفت که IE هنوز هم یکی از محبوب ترین مرورگرهای اینترنتی در جهان محسوب می شود.

  "لوئیز توروالدز" مخترع لینوکس: این مهندس نرم افزار آمریکایی - فنلاندی مهم ترین شخص در توسعه سیستم عامل متن باز لینوکس محسوب می شود. این سیستم عامل هم اکنون نیروی محرک غول های اینترنتی بزرگ جهان از جمله گوگل و فیس بوک است. او همچنین نرم افزار Git را اختراع کرد که این روزها توسط مهندسان برای ساخت ابزارهای مبتنی بر وب مورد استفاده قرار می گیرد.

  "ریچارد استالمن" موسس "بنیاد نرم افزارهای آزد": استالمن با تاسیس این مرکز برای نخستین بار مبحث حفظ حقوق شخصی در حوزه اینترنت را مطرح کرد. او به طور خاص بر "نظارت های جمعی" در حوزه وب تاکید داشت که امروزه این تکنیک توسط شرکت هایی مانند فیس بوک و گوگل و همچنین سازمان های اطلاعاتی دولتی از جمله NSA مورد استفاده قرار می گیرد. پایه مدیریت حقوق دیجیتال و مجوزهای نرم افزاری را نیز باید به استالمن نسبت داد.

  "استیو کروکر" مدیر سازمان ICANN: او از نخستین روزهای تولد اینترنت در این عرصه حضور داشت و پس از فارق التحصیلی در دانشگاه UCLA، با یک گروه از دانشمندان در توسعه پروتکول های ARPANET فعالیت کرد و بسیاری از کارشناسان او را مخترع اینترنت امروزی می نامند. او علاوه بر مدیریت سازمان ICANN در حوزه سیستم های پویا برای اشتراک اینترنت هم فعالیت می کند.

  "لری پیج" و "سرگی برین" بنیانگذاران شرکت گوگل: این دو فرد شرکت گوگل را به عنوان بزرگترین موتورجست وجوی اینترنتی جهان تاسیس کردند و تئوری را اساس کار خود قرار دادند که برمبنای آن اطلاعات موجود در سایت های مختلف و ارتباط آن ها با یکدیگر تحلیل می شود و سپس بر اساس کلیدواژه مورد نظر کاربر به نمایش درمی آید. گوگل هم اکنون در هر لحظه میلیاردها صفحه اینترنتی را فهرست می کند و انواع ابزارهای مبتنی بر وب را ارایه می دهد.

  "استیو جابز" بنیانگذار شرکت اپل: او از جمله افرادی بود که بیشترین تاثیر را در توسعه رایانه های شخصی برجا گذاشت و ابزارهای مهمی از جمله گوشی آیفون را عرضه کرد تا زندگی مردم بیش از هرزمان دیگر اینترنتی شود. آیفون نخستین گوشی هوشمند بود که مانند رایانه ها مرورگر اینترنتی داشت و کاربران می توانستند در آن یک صفحه اینترنتی را به صورت کامل مشاهده کنند.

  "جِف بیزوس" بنیانگذار شرکت آمازون: او یکی از بیشترین تاثیرات را در حوزه تجارت الکترونیک برجا گذاشت و سایت Amazon.com را به عنوان بزرگترین فروشگاه اینترنتی جهان عرضه کرد. این سایت همچنین بزرگترین کتابخانه آنلاین جهان را هم در خود جا داده است و انواع محصولات را در زمینه های مختلف به فروش می رساند.

  "جیمی ویلز" بنیانگذار ویکی پدیا: این مهندس آمریکایی بیشترین تاثیر را در جریان راه اندازی دایره المعارف آنلاین ویکی پدیا برجا گذاشت. این دایره المعارف برخلاف نمونه های قبلی به کاربران امکان ویرایش مطالب را می دهد و گفته می شود که هم اکنون بیش از 30 میلیون مقاله به 287 زبان در آن موجود است.

  "مارک زوکربرگ" بنیانگذار فیس بوک: این مهندس جوان در سال 2004 میلادی فیس بوک را راه اندازی کرد تا این روزها عنوان صاحب بزرگترین شبکه اجتماعی جهان را از آن خود کند. او به کاربران امکان می دهد ضمن ارتباط با همه مردم در سراسر جهان، فضای کاملا شخصی داشته باشند. فیس بوک هم اکنون بیش از 1.2 میلیارد مشترک دارد.

  "پیر امیدیار" بنیانگذار eBay: این مهندس ایرانی بزرگترین حراجی آنلاین جهان را با نام eBay تاسیس کرد و باعث شد فرآیند خرید و فروش آنلاین به طور کامل متحول شود. این سایت به کاربران جهانی امکان می دهد هر کالایی که در اختیار دارند را برای فروش عرضه کنند. نخستین کالایی که در این سایت برای فروش عرضه شد، یک نشانگر لیزری بود.

  itiran.com

  چطور امضا کنم؟  Huh
  پاسخ
  ایجاد موضوع جدید   پاسخ به موضوع  

  کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع:   1 مهمان