الکسای ایرانی در راه است
#1
Note 
13 تير 1391 - به گفته قائم مقام دبیر شورای عالی اطلاع*رسانی، با الکترونیکی شدن شاخص*های ارزیابی وبگاه*های دولتی به زودی سامانه ازریابی خودکار وبگاه*ها یا الکسای ایرانی ارایه خواهد شد.


فناوران- نشست خبری سومین جشنواره ارزیابی وبگاه*های حاکمیتی، دیروز با حضور سعید سالاریان، قایم مقام دبیر شورای عالی اطلاع*رسانی و احمد بزرگيان، معاون نوسازي و تحول اداري معاونت توسعه مديريت و سرمايه انساني رييس*جمهور در محل شورای عالی اطلاع*رسانی برگزار شد.

سالاریان در این نشست با بیان مزایای خدمت رسانی از طریق وبگاه*ها و پورتال*های حاکمیتی، با ذکر مواردی همچون ارایه خدمت در 24 ساعت و هفت روز هفته، گفت: افزایش کیفیت ارایه خدمات و گستره آن گامی* به سوی عدالت است و از دیگر مزایای این*گونه خدمات، ایجاد شفافیت است، زیرا مدیری که زیر بار ارایه چنین خدماتی می*رود در برابر هر لحظه فعال نبودن سرویس*ها باید پاسخگو باشد.

وی گفت: همین رویکرد موجب شده که ما به عنوان بخشی از حاکمیت به خودارزیابی بپردازیم و با این ارزیابی به ارتقای کیفیت خدمات دولتی کمک کنیم، هرچند من شهادت می*دهم کیفیت خدمات الکترونیکی که اکنون در دسترس مردم قرار گرفته قابل مقایسه با سال*های قبل نیست. سالاریان گفت: سعی داریم ارزیابی*های خود را در جشنواره وبگاه*های حاکمیتی در سال*های آینده به سمتی ببریم که با مشارکت بیشتر دستگاه*ها، فعالیتی واحد و یگانه در سطح کشور شکل بگیرد.


مدل پورتالی ملی ارایه می*شود

قایم مقام شورای عالی اطلاع*رسانی سپس به ذکر آمارهای مرتبط با جشنواره پرداخت و گفت: در نخستین دوره ارزیابی شش مجموعه و در دوره دوم 500 مجموعه ثبت*نام کردند که در دور سوم نیز که همین تیرماه برگزار می*شود، در همین حدود 500 دستگاه ثبت*نام اولیه را انجام داده*اند. البته ثبت*نام اولیه الزاما به معنی ارزیابی وبگاه*ها و پورتال*ها نیست، بلکه فقط وبگاه*هایی که شاخص*های مورد نظر را داشته باشند، وارد مرحله ارزیابی می*شوند.

وی افزود: در پالایش*های انجام شده حدود 85 مورد مورد ارزیابی نهایی قرار گرفت که در شاخه اطلاع*رسانی تمامی *این 85 وبگاه حضور دارند.

سالاریان گفت: در این دوره از جشنواره ارزیابی وبگاه*های حاکمیتی، در سه حوزه اطلاع*رسانی، تعاملی و تراکنش مالی در مجموع سه جایزه اعطا خواهیم کرد. همچنین سه جایزه هم برای درگاه جامع، خط و زبان فارسی و استانداردهای وب در نظر گرفته شده است.

وی با بیان اینکه حوزه تراکنش دیگر به بانک*ها محدود نیست، از حضور دستگاه*ها و سازمان*های دیگری به غیر از بانک*ها در این حوزه از ارزیابی در سومین جشنواره خبر داد. سالاریان با بیان اینکه این ارزیابی*ها به ما امکان بررسی و تجربه درگاه*های مختلف را می*دهد و از این محل دانشی به عنوان ارزش افزوده ایجاد می*شود، افزود: با این بررسی*ها قادر خواهیم بود استاندارد و الگوی یگانه*ای با توجه به نیازهای ملی*مان ارایه دهیم که در آینده نه چندان دور ارایه یک مدل پورتالی ملی را مدنظر خواهیم داشت.

سالاریان با بیان اینکه در ارزیابی*ها، کیفیت وبگاه*های حاکمیتی از نظر امنیت نیز بررسی می*شود، گفت: گزارش*های مربوط به امنیت وبگاه*ها را به طور محرمانه در اختیار مدیران دستگاه*ها گذاشته*ایم، اما آمادگی ارایه خدمات مشاوره امنیت نیز در شورا وجود دارد که حسب درخواست دستگاه*ها می*توانیم ارایه کنیم.


الکسای ایرانی در راه است

سالاریان همچنین با بیان اینکه بخش مهمی* از فرآیند ارزیابی وبگاه*ها از حالت دستی خارج شده و ماشینی انجام می*شود، گفت: در حدود 60 شاخص از 100 شاخص مورد نظر در ارزیابی وبگاه*ها را به صورت ماشینی و الکترونیکی آماده کرده*ایم و به زودی سامانه*ای راه*اندازی خواهیم کرد که سازمان*ها و دستگاه*ها می*توانند از طریق آن، نمره ارزیابی سایت خودشان را با توجه به آن 60 شاخص محاسبه کنند. قایم مقام شورای*عالی اطلاع*رسانی افزود: حاصل این فعالیت*ها تولید محصول جدیدی به نام سامانه ارزیابی خودکار است که می*توانیم به آن الکسای ایرانی بگوییم. وی با بیان اینکه سایت الکسا برای سنجش رتبه وب سایت*ها نزدیک به 100 شاخص را مورد بررسی قرار می*دهد، گفت: ما 60 شاخص را ماشینی کرده*ایم و هم*اکنون می*توانیم بگوییم یک الکسای 60 درصدی در اختیار داریم.


هدف 91، الکترونیکی شدن 200 خدمت دولتی و بخش عمومی

احمد بزرگیان، معاون نوسازي و تحول اداري معاونت توسعه مديريت و سرمايه انساني رييس*جمهور که معاونت متبوعش در برگزاری جشنواره ارزیابی وبگاه*های حاکمیتی با شورای عالی اطلاع*رسانی همکاری می*کند، در این نشست خبری گفت: با توجه به تکالیف برنامه پنجم توسعه، قانون مدیریت خدمات کشوری و مصوبات کارگروه فاوا درباره دولت الکترونیکی، تلاش*مان این است که بخش دولتی در این جشنواره مشارکت جدی داشته باشد.

به گفته وی، طبق تکالیف برنامه*ای، تا پایان برنامه پنجم توسعه، 70 درصد خدمات دولتی باید به صورت الکترونیکی ارایه شود. ما در حدود یکهزار و 442 خدمت دولتی را در تمامی دستگاه*های دولتی احصا کرده*ایم که تا سال 1394 به عنوان سال آخر برنامه توسعه باید تا 70 درصد الکترونیکی شود. بزرگیان افزود: ما گام اول را که حوزه اطلاع*رسانی است، برداشته*ایم. در حوزه تعاملی دستگاه*ها پییشرفت*های خوبی داشته*اند و در بخش تراکنش مالی نیز هدف گذاری ما این بوده که تا پایان سال 90 تعداد 350 خدمت نهادهای دولتی و بخش عمومی *به صورت الکترونیکی درآید و در سال 91 نیز هدف ما الکترونیکی شدن 200 خدمت است. وی افزود: از الکترونیکی شدن خدمات چند منظور داریم که ایجاد شفافیت، دقت و سرعت و کاهش هزینه تمام شده از اهم آنهاست. بر همین اساس هم وبگاه*ها را مرتبا پایش می*کنیم. بزرگیان گفت: سازوکارهایی هم در معاونت توسعه و سرمایه انسانی رییس*جمهور به منظور فرهنگ*سازی تدارک دیده*ایم که حمایت از اجرای چنین جشنواره*هایی بخشی از این سازوکار است. وی افزود: علاوه بر جشنواره ارزیابی وبگاه*های حاکمیتی، در جشنواره شهید رجایی نیز روی فناوری اطلاعات حساب ویژه*ای باز کرده*ایم.


یکپارچه*سازی پرداخت*ها

بزرگیان همچنین با بیان اینکه رویکرد دولت فعلا اجرای سیاست*های تشویقی به منظور توسعه خدمات دولت الکترونیکی است، گفت: 143 دستگاه دولتی به صورت داوطلبانه در این ارزیابی شرکت کرده*اند که 63 دستگاه به مرحله ارزیابی نهایی راه یافته*اند.

وی افزود: با توجه به فعالیت*های انجام شده در راستای ایجاد شهر*های الکترونیکی از سال*های آینده این شهرها نیز ارایه خدمات یکپارچه را آغاز خواهند کرد.

وی همچنین از برگزاری جلسه*ای با مدیران بانک*های بزرگ کشور خبر داد که در آن توافق شده قبوض پرداخت مردم در کل کشور به صورت یکجا امکان*پذیر شود و جداسازی مبالغ درون سیستم بانک*ها صورت بپذیرد. به این ترتیب مراجعه مردم به بانک*ها برای پرداخت قبض*های مختلف به حداقل می*رسد.

گفتتنی است سومین جشنواره ارزیابی وبگاه*های حاکمیتی و مراسم اهدای جایزه ملی وب، بیستم تیرماه امسال در مرکز همایش*های بین*المللی صدا و سیما برگزار خواهد شد.

منبع: فناوران

پاسخ
ایجاد موضوع جدید   پاسخ به موضوع  

موضوعات مرتبط با این موضوع...
موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
Note آفیس 2016 در راه است THE KNIGHT 0 676 24-01-2015 ساعت 19:49
آخرین ارسال: THE KNIGHT
Note فیلترینگ هوشمند در راه است THE KNIGHT 0 380 15-11-2014 ساعت 11:52
آخرین ارسال: THE KNIGHT
Note رقیب گوگل آمازون است! THE KNIGHT 0 705 21-10-2014 ساعت 09:13
آخرین ارسال: THE KNIGHT
Note ايران صربستان را هم شکست داد W!N 1 562 14-09-2014 ساعت 21:00
آخرین ارسال: Daniel
Note آلمان رکورد تعداد توییت را شکست! THE KNIGHT 0 354 12-07-2014 ساعت 14:02
آخرین ارسال: THE KNIGHT
Note اجرای فاز نخست اتصال به شبکه ملی THE KNIGHT 2 490 24-06-2014 ساعت 22:47
آخرین ارسال: C0der
Note چت بین زن و مرد حرام است THE KNIGHT 2 584 11-06-2014 ساعت 14:15
آخرین ارسال: WWWorker
Note موتورهای جست و جو شما را پیدا نمیکنند؟ THE KNIGHT 0 364 23-04-2014 ساعت 21:46
آخرین ارسال: THE KNIGHT
Note پیشینه جست و جوی فیسبوکان را پاک کنید THE KNIGHT 0 432 04-12-2013 ساعت 16:24
آخرین ارسال: THE KNIGHT
Note ویندوز 8.1 آماده است! THE KNIGHT 0 413 18-10-2013 ساعت 11:16
آخرین ارسال: THE KNIGHT

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع:   1 مهمان