• آیا شبکه ملی می تواند سدی در برابر جنگ سایبری باشد؟
  #1
  Note 
  مرحله اول شبکه ملي اطلاعات در سراسر کشور اجرايي شد.
  اين خبري بود که اوايل هفته جاري از سوي رضا تقي پور، وزير ارتباطات و فناوري اطلاعات اعلام شد.

  به گزارش نت گارد از ایتنا ، مرحله اول شبکه ملي اطلاعات که همان تفکيک شبکه است در 28 استان اجرا شده و دو استان باقيمانده تا پايان شهريورماه سال جاري تکميل خواهند شد.
  رضا تقي پور اظهار کرد: با اجرا شدن مرحله اول شبکه ملي اطلاعات در تمامي استان ها، به دو شبکه مستقل اينترنت و شبکه ملي اطلاعات دسترسي خواهيم داشت.

  از زماني که صحبت بر سر استفاده از اينترنت ملي آغاز شد به دليل مبهم بودن اين طرح حرف و حديث هاي بي شماري از سوي برخي کارشناسان عنوان مي شد. تحليل هايي که عمده آن از ايجاد محدوديت در دسترسي به شبکه اينترنت جهاني با فعال شدن شبکه ملي اطلاعات خبر مي داد.
  خبري که بارها و بارها از سوي مسئولان وزارت آي سی تي تکذيب و به شکل کلي غيرممکن عنوان مي شد.

  اين بار هم رضا تقي پور در اين باره تاکيد مي کند که مستقل بودن به مفهوم عدم دسترسي به اينترنت نيست، بلکه آن شبکه در کنار شبکه ملي اطلاعات قابل دسترسي است و کماکان مورد استفاده قرار خواهد گرفت.

  عمده کارآيي که از سوي مسئولان پيرامون اينترنت ملي عنوان مي شود ارائه خدمات ويژه دولت الکترونيک و نيز محتواهاي بومي بر بستر اين شبکه و با سرعتي بسيار بالا است؛ چرا که اينترنت ملي به شکل مستقل و با در اختيار داشتن پهناي باندي بالا امکان دسترسي به اطلاعات داخلي را با سرعت بالا فراهم مي آورد.

  وزير ارتباطات و فناوري اطلاعات در اين باره مي گويد: بر اساس تفاهم نامه اي که با استان ها درخصوص ارائه خدمات دولتي به صورت الکترونيک به امضا رسيده، پيشرفت قابل قبولي داشتيم که تکميل شبکه مترو اينترنت استان کرمان از نمونه هاي بارز آن است که طي روزهاي آينده افتتاح خواهد شد و در مجموع ادارات اکثر استان ها تقريبا تمام فرآيندهايشان را تبديل به فرآيند الکترونيکي کردند که اميدواريم با همکاري خود دستگاه ها اين کار سرعت بيشتري پيدا کند.

  مهار حمله هاي سايبري با شبکه ملي نکته اي که اما اين بار وزير ارتباطات و فناوري اطلاعات در گفت و گو هاي پيرامون اينترنت و شبکه ملي اطلاعات عنوان و بر آن تاکيد هم مي کند مهار تمام حملات سايبري با ايجاد شبکه ملي اطلاعات است.
  وزير ارتباطات با تاکيد بر اينکه فاز اول شبکه ملي اطلاعات طبق برنامه تا پايان شهريور مورد بهره برداري قرار مي گيرد، مي گويد: با راه اندازي شبکه ملي اطلاعات، تمام حملات سايبري درگاه هاي کشور مهار خواهند شد.

  رضا تقي پور اين بار در گفت وگو با «ايسنا»، به ذکر توضيحاتي درباره آخرين وضعيت شبکه  ملي اطلاعات پرداخت و اظهار کرد: طبق برنامه ريزي هاي صورت گرفته فاز اول اين شبکه از پايان شهريورماه امسال آماده بهره برداري خواهد بود و يکي از مسائلي که در ارتباط با عملياتي شدن اين فاز مي توان مورد توجه قرار داد بحث ايجاد پورتال يا سايت اين شبکه است که اطلاعات کامل درباره خدمات و ويژگي هاي اين شبکه را به کاربران ارائه مي کند.

  وي با بيان اينکه فاز اول شبکه ملي اطلاعات به جداسازي شبکه اطلاعات داخلي کشور از شبکه جهاني اينترنت مربوط مي شود، ادامه داد: امروز درصد و حجم بالايي از حملات مختلفي که در فضاي مجازي نسبت به کشور صورت مي گيرد به گونه اي است که با راه اندازي شبکه ملي اطلاعات برطرف خواهد شد.
  به عبارتي مي توان گفت که با ايجاد اين شبکه قادر به مهار صددرصدي حملات سايبري خواهيم بود و ديگر بدافزاري وارد نخواهد شد مگر برخي شيطنت ها و موارد خاصي که ممکن است از داخل کشور منشاء بگيرند.

  تقي پور ادامه داد: با توجه به اين موارد، امنيت يکي از مباحث اصلي و مهمي است که در طراحي شبکه ملي اطلاعات مورد توجه ويژه قرار گرفته و از همان ابتداي کار بحث لايه هاي امنيتي جزو اولويت هاي ما بوده است.

  وي همچنين به اتصال دستگاه هاي اجرايي به اين شبکه اشاره کرد و افزود: نکته ديگري که در مورد شبکه ملي اطلاعات وجود دارد آنکه از نظر مديريت شبکه تمام نرم افزارهاي اين بخش کاملا بومي هستند و مديريت اين شبکه هم به صورت کامل در داخل کشور صورت مي گيرد و تنها براي دسترسي به اطلاعات خارج از کشور يا مواردي که خود اينترنت به عنوان يک خدمت محسوب مي شود به اين شبکه رجوع مي شود.

  منشاء حملات سايبري اينترنت است؟


  نزديک به دو سال پيش سيمانتک خبري از حمله يک ويروس رايانه اي قدرتمند به تجهيزات رايانه اي مراکز هسته اي ايران منتشر کرد.
  ويروسي که لابراتوار کسپرسکي آن را استاکس نت خواند، توانست در کوتاه ترين زمان ممکن حجم بالايي از رايانه هاي سراسر جهان را آلوده کند.

  بعد از اعلام توانايي متخصصان ايراني در مقابل اين ويروس و مهار آن بود که سرويس هاي اطلاعاتي غرب هويت کسي را که ويروس استاکس نت را وارد تجهيزات هسته اي ايران کرده بود، افشا کردند.
  در حقيقت استاکس نت از راه شبکه و اينترنت وارد رايانه هاي مراکز هسته اي ايران نشده بود، بلکه اين ويروس توسط يک نيروي انساني و به وسيله يک فلش مموري آلوده به شبکه تجهيزات هسته اي ايران راه پيدا کرده بود.

  به گزارش «تابناک»، اين فرد يک جاسوس دو جانبه ايراني و از اعضاي سازمان تروريستي مجاهدين (همان منافقين) بوده که يک حافظه جانبي داراي ويروس استاکس نت را به تجهيزات هسته اي ايران وارد کرده بود.
  پيش از اين اسرائيلي ها نيز مسئوليت نگارش اين ويروس را پذيرفته بودند.

  بعد از استاکس نت چند ويروس ديگر هم در مقاطع مختلف برخي ديگر از مراکز ايران را مورد حمله قرار دادند.

  فليم يا شعله و دوکو از جمله اين ويروس ها بودند. البته بعد از حمله اين ويروس ها و مهار آنها توسط متخصصان ايراني منشاء ورود آنها به شبکه هاي ايراني عنوان نشد اما به گفته کارشناسان حوزه امنيت سايبر، عموم چنين ويروس هايي که با هدف تخريب شبکه هاي صنعتي يا نظامي منتشر مي شوند تنها از طريق اتصال يک دستگاه حافظه با شبکه مورد هدف قابل انتشار بوده و انتشار آنها از طريق شبکه اينترنت هر چند امري غيرممکن نيست، اما علاوه بر زمان بر بودن ريسک انتشار آن در ساير کشورها و مراکز را نيز بالا مي برد.

  اين به آن معنا است که ويروس هاي خرابکار عمدتا توسط منابع انساني، دانسته يا ندانسته منتشر مي شوند و نه از طريق اينترنت.

  آيا برنامه امنيت شبکه اي داريم؟


  در حالي که انتظار مي رفت بعد از استاکس نت آمادگي در اين بخش چند برابر شود، اما شواهد نشانگر آن است که تا زمان وقوع بحران برنامه اي براي امنيت شبکه اي يا وجود نداشته يا اگر هم وجود داشته باشد به شکل کلي فراگير نيست.

  از سوي ديگر به نظر مي رسد که مسئولان امر بيشتر به فکر اينترنت ملي يا همان شبکه ملي اطلاعات هستند.
  آنها معتقدند که با به کارگيري اين شبکه بسياري از مشکلات اين چنيني حل خواهد شد.

  حال آنکه مشکل در اين بخش دسترسي به اينترنت و شبکه هاي جهاني نيست؛ چرا که همانطور که گفته شد چنين ويروس ها يا حمله هايي به راحتي و به واسطه يک درايو اطلاعاتي و توسط يک نيروي انساني هم مي توانند وارد شبکه هاي داخلي شوند.

  کارشناسان حوزه امنيت شبکه در کشور معتقدند که متاسفانه نهادهاي دولتي توجه چنداني به مقوله امنيت اطلاعات ندارند.

  استفاده و تهيه نرم افزارهاي آنتي ويروس نمي تواند جوابگوي تخريب ها و حملات ويروسي باشد، همانطور که نصب دزدگير روي خودرو هم نمي تواند احتمال سرقت را صد در صد از ميان بردارد.
  آنها مي گويند: متاسفانه مديران آي تي در سازمان هاي دولتي اعتقادي به خدمات پشتيباني يا مشاوره اي در بخش امنيت اطلاعات ندارند.

  اما نکته اي که به نظر مي رسد در اين بين توجهي به آن نشده باشد، تدوين يک سند جامع و الزامي براي دستگاه هاي دولتي است.

  در کنار آن به کار گرفتن مرکزي براي کنترل بحران هاي اين چنيني در کشور و توسط متخصصان و کارشناسان زبده در اين بخش است.

  هر چند که استفاده از شبکه ملي اطلاعات و انتقال بسياري از اطلاعات و مراکز حساس دولتي روي اين شبکه مي تواند ريسک نفوذپذيري به اين مراکز را کاهش دهد اما قطعا نمي تواند ميزان آن را به صفر برساند.

  از سوي ديگر و به گفته کارشناسان اين حوزه هر چند که کشورمان در اين بخش به پيشرفت هاي بالايي دست يافته است، اما به کار گرفتن نرم افزارها و راهکارهاي ملي و بومي به تنهايي نمي تواند سدي در برابر حملاتي باشد که روزانه به تعداد آنها هم اضافه مي شود.

  منبع: ایتنا

  پاسخ
  ایجاد موضوع جدید   پاسخ به موضوع  

  موضوعات مرتبط با این موضوع...
  موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
  Note اپراتور خود را بدون تغییر شماره موبایل تغییر دهید THE KNIGHT 0 344 17-07-2014 ساعت 12:01
  آخرین ارسال: THE KNIGHT
  Note فتوشاپ سه بعدی میشود THE KNIGHT 0 322 20-01-2014 ساعت 10:38
  آخرین ارسال: THE KNIGHT
  Note توئیتر اوباما هک شد! THE KNIGHT 0 375 29-10-2013 ساعت 12:18
  آخرین ارسال: THE KNIGHT
  Note فتوای تحریم شکلک های موبایل Stack OverFlow 0 360 23-08-2012 ساعت 22:06
  آخرین ارسال: Stack OverFlow

  کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع:   1 مهمان